Dzisiaj jest

piątek,
18 lipca 2025

(199. dzień roku)

Święta

Piątek, XV Tydzień zwykły
Rok C, I
Dzień Powszedni albo wsp. św. Szymona z Lipnicy, prezb.

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
445

KOMUNIKAT NA WIELKI POST 2025

 

Siostry i Bracia,

            bardzo serdecznie Was pozdrawiam na wielkopostnej drodze nawrócenia. Pragniemy, aby czas, który przeżywamy w Roku Świętym oraz w 100-lecie naszej archidiecezji, pomagał nam odkrywać misję pielgrzymów nadziei, którą mamy do spełnienia wobec świata. 

Z całego serca zachęcam do pielgrzymowania do katowickiej katedry Chrystusa Króla, która jest szczególnym miejscem naszego jubileuszowego świętowania. W najbliższym czasie odbędą się dwa ważne wydarzenia, na które chciałbym zwrócić Waszą uwagę. W sobotę, 12 kwietnia zapraszam do katedry przedstawicieli władz samorządowych naszego regionu i pracowników samorządu terytorialnego. W tym roku tradycyjny wielkopostny dzień skupienia chcemy przeżyć w duchu jubileuszowego pielgrzymowania. Rozpoczniemy o godz. 10.00 w budynku Wydziału Teologicznego, a następnie w katedrze adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Msza św. w samo południe. Z kolei w Niedzielę Palmową na godz. 14.00 zapraszam do katedry młodzież naszej archidiecezji wraz duszpasterzami i katechetami. Ufam, że w tym dniu nasz katedralny wieczernik wypełni się modlitwą i radosnym śpiewem młodego Kościoła. 

Wielki Post jest także czasem otwierania serc i dzielenia się z osobami najbardziej potrzebującymi. Kilka dni temu tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi dotknęło Mjanmęi Tajlandię. Kilkuset mieszkańców tych azjatyckich krajów poniosło śmierć, a tysiące straciły środki do życia. W duchu solidarności z poszkodowanymi przez kataklizm w Niedzielę Palmową przed kościołami naszej archidiecezji zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na pomoc dla nich. Zebrane środki zostaną przekazane ofiarom trzęsienia ziemi za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Katowickiej. 

Życząc owocnego przeżycia nadchodzącego Triduum Paschalnego oraz Świąt Wielkanocnych, zachęcam, abyśmy nie ustawali w gorliwych modlitwach za Ojca Świętego Franciszka  oraz o nowego arcybiskupa katowickiego.

Z pasterskim błogosławieństwem,

 

 

                           † Marek Szkudło 

                            Administrator 

                          Archidiecezji Katowickiej 

 

Katowice, 4 kwietnia 2025 r.

VA I-18/25

Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Rozumiem